Spodek - symbol Katowic

  • 2021-03-24
  • 3 min. czytania
Spodek - symbol Katowic

Gorącym zwolennikiem budowy nowoczesnej hali w centrum Katowic był wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek, który chciał, by była ona symbolem miasta. Zgodnie z pierwotnym założeniem, hala miała być zlokalizowana w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, jednak przedstawiony przez architektów projekt, bardzo śmiały i awangardowy w epoce socrealizmu, tak bardzo spodobał się Jerzemu Ziętkowi, że zdecydował on o zmianie lokalizacji i ulokowaniu obiektu w ścisłym centrum miasta. Zmieniono też przeznaczenie obiektu ze sportowego na halę sportowo-rozrywkową, a projekt poszerzono o salę gimnastyczną, lodowisko, hotel i pływalnię. Budowa trwała od roku 1964 do 1971.

Autorem konstrukcji Spodka był prof. inż. Wacław Zalewski, genialny konstruktor, autor konstrukcji także dworca katowickiego i warszawskiego Supersamu.

Od tego czasu Spodek jest areną wielkich wydarzeń rozrywkowych i sportowych. W Spodku wystąpili m.in. Sting, Cliff Richard, Joe Cocker, Tina Turner, Brian Adams, Elton John, Deep Purple, Metallica, The Cure, Genesis, Robert Plant i Jimmy Page, Black Sabbath, Rammstein, Iron Maiden, Robbie Wiliams, Depeche Mode. Od ponad 30 lat na scenie Spodka gości Festiwal Rawa Blues – największy na świecie bluesowy festiwal pod dachem, od 1991 r. kultowy festiwal Metalmania, a 15 lat temu odbyła się tu pierwsza edycja Mayday - festiwalu muzyki techno. Spodek 4 razy gościł największą imprezę e-sportową Intel Extreme Masters. To w Spodku polscy siatkarze zostali mistrzami świata, koszykarki i lekkoatleci mistrzami Europy, a hokeiści dokonali prawdziwego cudu – wygrywając z ZSRR w mistrzostwach świata 1976 roku. Wcześniej przegraliśmy z hokeistami ZSRR wszystkie (!) 27 meczów, a w każdym z nich drużyna „sbornej” strzelała nam przeciętnie po dziesięć goli. (-> zwiedź Spodek w ramach naszej wycieczki)

ZDJĘCIE WELCOME SILESIA: PIOTR MK KAŁUCKI

Śledź rabaty, nowe oferty i artykuły

Zapisz się na naszego newslettera