Metropolia - Aglomeracja Śląska
- 2021-03-25
- 2 min. czytania
Duże miasta przyciągają nowych mieszkańców, zabudowa rozlewa się na przyległe tereny. Województwo śląskie jest największym w Polsce ośrodkiem miejskim. Pierwsza w Polsce metropolia integrująca 41 gmin centralnej części woj. śląskiego powstała inaczej – bo z woli politycznej. Nie ma tu jednego dominującego miasta jak w Warszawie, Łodzi czy Krakowie. Choć Katowice pozostają stolicą, to o miano współlidera rywalizuje kilka, jeśli nie kilkanaście nieco mniejszych miast z Gliwicami, Zabrzem, Bytomiem, Chorzowem, Tychami, Sosnowcem i Dąbrową Górniczą na czele.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia obejmuje prawie 1/3 obszaru całego województwa śląskiego, a zamieszkuje ją 1/2 wszystkich mieszkańców województwa. Metropolia przejęła zarządzanie transportem miejskim (wspólny bilet na autobusy i tramwaje), decyduje też, gdzie, co i z kim budować. Odpowiada za przyciąganie inwestorów i promowanie regionu na arenie międzynarodowej, ale i wewnętrznej, bo w Polsce wciąż pokutują stereotypy czarnego, zadymionego Śląska.